نوامبر 19, 2018

پتروشیمی کاوه

 

 

مجتمع پتروشيمي متانول کاوه در زمینی به مساحت ۲۲۰ هکتار در سواحل غربی شهرستان دير استان بوشهر واقع در پارس شمالی با ظرفیت تولید روزانه ۷۰۰۰ تن متانول گرید AA بزرگترین تولید کننده متانول جهان محسوب می شود و احداث اسكله اختصاصي در سواحل خليج فارس در مجاورت سايت پروژه جهت صادرات محصولات توليدي از مزاياي اين طرح مي باشد.

شركت سوئيسي كازال ارائه كننده ليسانس دهنده و شركت پيدك پيمانكار مهندسي تفضيلي و خدمات رساني در خريد تجهيزات محدوده فرآيندي و شركت فني مهندسي پترو كاوه بعنوان پيمانكار اصلي نصب و راه اندازي و طراح مهندسي پايه و تفضيلي بخش يوتيليتي و همچنين ارائه كننده خدمات ساخت بخشي از تجهيزات و ماشين آلات مي باشند.

متانول بعنوان محصولي ارزشمند جايگزين مناسبي براي LPG , گازوئيل و بنزين و بعنوان سوختي پاك براي خودروها بوده و در صنايع توليدي حلال‌ها، رنگ‌ها، پلاستيك‌ها و ضديخ‌ها بعنوان ماده اوليه كاربرد گسترده اي دارد.

متانول یا متیل الکل یا الکل متیلیک یا الکل چوب که ساده‌ترین نوع الکل‌هاست با فرمول شیمیایی CH۳OH شناخته می‌شود. متانول از فعالیتبی‌هوازی گونه‌های زیادی از باکتری‌ها تولید می‌شود و در نتیجه مقدار اندکی از بخار متانول وارد جو می‌شود و پس از چندین روز به‌وسیله اکسیژن و با کمک نور خورشید اکسید شده به آب و دی اکسید کربن تبدیل می‌گردد. البته در فرایند سوختن متانول هم از نظر مواد بدست آمده چنین اتفاقی رخ می‌دهد ولی بسیار سریعتر. در ضمن شعله سوختن متانول بی‌رنگ است

به‌عنوان ضدیخ، حلال و سوخت بکار برده می‌شود.از متانول برای تقلیب اتانول نیز استفاده می‌شود، این عمل به منظور غیر قابل شرب نمودن اتانولی که به منظور مصارف صنعتی تولید می‌شود انجام می‌پذیرد. بدین منظور از مواد دیگری چون پریدین و تربانتین نیز استفاده می‌شود. متانول به صورت محدود به عنوان سوخت در موتورهایی با سیستم احتراق داخلی استفاده می‌شود. متانول تولید شده از چوب و سایر ترکیبات آلی را متانول آلی یا بیو الکل می‌نامند که یک منبع تجدید شدنی برای سوخت است و می‌تواند جایگزین مشتقات نفت خام شود. با این همه، از بیو الکل ۱۰۰ درصد نمی‌توان در ماشینهای دیزلی بدون ایجاد تغییر در موتور ماشین استفاده کرد. متانول به عنوان حلال، ضدیخ و در تهیه سایر ترکیبات شیمیایی استفاده می‌شود.

۴۰ درصد از متانول تولیدی برای تهیه فرمالدئید استفاده می‌شود که آن هم در تهیه پلاستیک، تخته سه لایی، رنگ و مواد منفجره استفاده می‌شود. برای تغییر ماهیت اتانول صنعتی و جلوگیری از کاربرد آن به عنوان نوشیدنی، مقداری متانول به آن اضافه می‌کنند. دی متیل اتر از مشتقات متانول است که به جای CFCها در افشانه‌های آتروسل به عنوان پیشرانه استفاده می‌شود.